Затверджено на засіданні
Виконкому ФШУ
"23" січня 2010 року
П О Л О Ж Е Н Н Я
про суддів з шахів
1. Загальні положення.
1.1.Це положення розроблене відповідно до вимог Закону України "Про фізичну культуру і спорт”, Положення про Державний комітет України з питань фізичної культури і спорту та його наказів № 1007 від 30.06.2000р. і № 2195 від 01.09.2003р., Статуту Федерації шахів України та визначає умови і порядок присвоєння почесного спортивного звання "Суддя з шахів”.
1.2.Почесне спортивне звання "Суддя з шахів” (надалі звання) засновано з метою визнання особистих заслуг в шахах людей, які мають відповідну підготовку у виявленні висококваліфікованих спортсменів України на змаганнях різного рівня.
1.3.Суддівство шахових змагань є почесною і відповідальною громадською роботою, що виконується на добровільних засадах.
1.4.Суддями з шахів можуть бути громадяни України, які мають відповідну підготовку, та виявили бажання взяти участь у суддівстві змагань. До суддівської роботи залучаються спортсмени, фахівці і аматори шахів. Призначення суддів на змаганнях відповідного масштабу залежить від рівня їх підготовленості та здійснюється безпосередньо відповідними суддівськими колегіями.
1.5.Суддя з шахів повинен бути чесним і неупередженим під час суддівства змагань, бути прикладом для спортсменів і тренерів, дотримуватись правил змагань, постійно сприяти вихованню спортсменів, вести непримириму боротьбу зі всіма випадками недисциплінованості і грубості, нетактовності, порушенням правил змагань, активно сприяти пропаганді шахів.
2. Класифікація суддів з шахів.
2.1. Встановлюються такі категорії суддів з шахів
2.1.1. - юний суддя з шахів;
2.1.2. - суддя з шахів ІІІ категорії;
2.1.3. - суддя з шахів ІІ категорії;
2.1.4. - суддя з шахів І категорії;
2.1.5. – суддя національної категорії з шахів
3. Порядок присвоєння суддівських категорій.
3.1. Право присвоєння суддівських категорій надається:
3.1.1.«Юний суддя з шахів» – радам колективів фізичної культури загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних училищ, педагогічним радам СДЮШОР та ДЮСШ з шахів.
3.1.2.«Суддя з шахів ІІІ та ІІ категорії» – відділам з питань фізичної культури і спорту міських, у містах обласного підпорядкування, районних держадміністрацій, педагогічним радам галузевих вищих навчальних закладів.
3.1.3.«Суддя з шахів І категорії» – Виконкому Федерації шахів України за поданням колегії суддів України з шахів згідно та клопотанням обласних Федерацій шахів, Федерацій шахів м.м.Києва та Севастополя, Федерації шахів АР Крим..
3.1.4.«Суддя національної категорії з шахів» – Виконкому Федерації шахів України за поданням колегії суддів України з шахів та клопотанням обласних Федерацій шахів, Федерацій шахів м.м. Києва та Севастополя, Федерації шахів АР Крим.
3.1.5.«Суддя національної категорії з шахів» може бути рекомендований Федерацією шахів України за поданням колегії суддів Федерації шахів України до ФІДЕ для присвоєння звання «Арбітр ФІДЕ».
3.1.6.«Арбітр ФІДЕ» може бути рекомендований Федерацією шахів України за поданням колегії суддів Федерації шахів України до ФІДЕ для присвоєння звання «міжнародний арбітр з шахів».
3.1.7.Кандидатури осіб, поданих на присвоєння суддівських категорій, розглядаються відповідними колегіями суддів з шахів. Присвоєння суддівських категорій оформляється відповідними рішеннями. Для оформлення суддівських категорій подаються:
- для присвоєння категорій «Юний суддя з шахів», «Суддя з шахів ІІІ категорії», «Суддя з шахів ІІ категорії»: протокол кваліфікаційної комісії та рішення відповідної президії колегії суддів з шахів, 2 фотокартки розміром 3 х 4 см;
- для присвоєння категорій «Суддя з шахів І категорії» та «суддя національної категорії з шахів»: клопотання встановленого зразка, 2 фотокартки розміром 3 х 4 см, витяг з протоколу відповідних змагань, ксерокопія паспорта (сторінка з прізвищем, ім’ям та по-батькові), рішення президії колегії суддів Федерації шахів України;
- для присвоєння категорії "Арбітр ФІДЕ": 4 аплікації про турніри, що увійшли до переліку, клопотання обласної федерації шахів, рішення президії колегії суддів Федерації шахів України;
- для присвоєння категорії "міжнародний арбітр з шахів": копію сертифікату "Арбітра ФІДЕ", 4 аплікації про турніри, що увійшли до переліку, розгорнену рекомендацію з підписами 2 міжнародних арбітрів, що судили змагання разом з кандидатом. В ній повинні бути вказані посади, які може посідати кандидат, клопотання обласної федерації шахів, рішення президії колегії суддів Федерації шахів України.
4.Вимоги до присвоєння суддівських категорій.
4.1. Суддівські категорії присвоюються поступово за умов виконання таких вимог:
4.1.1.«Юний суддя з шахів» – особам (12-16 років), що прослухали суддівські семінари і склали іспит, мають стаж суддівства не менше 3-х змагань в колективі фізичної культури.
4.1.2.«Суддя з шахів ІІІ та ІІ категорії» – особам, що прослухали суддівські семінари і склали іспит, мають стаж суддівства не менше 1 року, досвід не менше 7 змагань (для кожної категорії) в колективах фізичної культури і спортивних клубах, на першості району, міста, в якості не нижче старшого судді або секретаря.
4.1.3.«Суддя з шахів І категорії»:
- тим, що мають категорію «Суддя з шахів ІІ категорії» і стаж суддівства не менше 2-х років після її присвоєння, стаж суддівства не менше 3-х змагань обласного і 4-х національного рівня в якості головного судді або заступника головного судді і головного секретаря (1 турнір) та в якості старшого судді (3 турніри), а також діючим суддям, що мають звання «Суддя республіканської категорії». Обов’язкова участь не менше, ніж у двох семінарах з підготовки «Суддів з шахів ІІ категорії», які проводяться за 40-годинною програмою: особисто провести в загальній складності не менше 8 годин занять програми семінару, взяти участь у національному семінарі суддів і скласти іспит колегії суддів Федерації шахів України та мати кваліфікацію не нижче першого розряду з шахів.
4.1.4.”Суддя національної категорії з шахів - тим, що мають І категорію і стаж суддівства не менше 3-х років після її присвоєння, а також тим діючим суддям, що мають звання «Суддя всесоюзної категорії»;
- тим, що мають практику суддівства не менше 7-ми змагань на першість області або м. Києва і м. Севастополя і 5-ти змагань, календаря Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту чи Федерації шахів України в якості головного судді, заступника головного судді, головного секретаря;
- необхідно взяти участь у 3-х семінарах з підготовки «Суддів з шахів І категорії», що проводяться за 40-годинною програмою. Особисто провести не менше 12 годин занять, брати участь у національному семінарі і здати екзамен колегії суддів Федерації шахів України та мати кваліфікацію не нижче кандидата в майстри спорту.
5. Вимоги для подання матеріалів на присвоєння звань «Арбітр ФІДЕ» та «міжнародний арбітр»
5.1. "Арбітр ФІДЕ":
- тим, що мають категорію "суддя національної категорії з шахів" і стаж суддівства не менше 2-х років після її присвоєння, практику суддівства у якості головного судді або його заступника не менше 3 міжнародних титульних або рейтингових турнірів, серед яких обов’язково мають бути турніри не менше двох типів: колові та за швейцарською системою, довідку про проходження семінару арбітрів ФІДЕ та успішну здачу іспитів. Рівень рейтингових турнірів повинен бути не нижчим за чемпіонат області, а один з турнірів повинен бути виїзним змаганням календаря змагань ФШУ або календарного плану ФІДЕ. Усі норми на звання арбітра ФІДЕ повинні відрізнятися від норм, використаних на звання «Суддя національної категорії з шахів» та повинні бути виконані після присвоєння цього звання;
- кандидат повинен знати Правила ФІДЕ, вміти робити жеребкування на комп’ютері ( у разі потреби здійснювати жеребкування у ручному режимі) і працювати з електронними шаховими годинниками різних типів та різних систем;
- знання ( в межах необхідного шахового мінімуму) однієї іноземної мови ФІДЕ.
Після розгляду наданих документів колегія суддів ФШУ може ухвалити рішення про направлення документів до ФІДЕ або призначити кандидата на контрольне суддівство міжнародного змагання календаря змагань ФШУ. За підсумками контрольного суддівства документи затверджуються колегією суддів ФШУ і надаються на розгляд Виконкому ФШУ (при незадовільному контрольному суддівстві пакет документів повертається кандидату і не приймається до розгляду протягом 1 року).
5.2. "Міжнародний арбітр з шахів":
- тим, що мають категорію "Арбітр ФІДЕ" і стаж суддівства не менше 3-х років після її присвоєння, практику суддівства 4 міжнародних титульних турнірів у якості головного судді або його заступника. У переліку мають бути турніри двох типів: колові та за швейцарською системою. Усі норми на звання міжнародного арбітра повинні відрізнятися від норм, використаних на звання арбітра ФІДЕ та повинні бути виконані після присвоєння звання арбітра ФІДЕ. Мінімум 2 аплікації повинні бути підписані різними головними суддями;
- продемонструвати вміння вирішувати з гравцями виникаючі проблеми на англійській мові та знання шахових термінів в інших офіційних мовах ФІДЕ.
Після розгляду наданих документів колегія суддів ФШУ може ухвалити рішення про направлення документів до ФІДЕ або призначити кандидата на контрольне суддівство міжнародного змагання календаря змагань ФШУ. За підсумками контрольного суддівства документи затверджуються головою суддвської колегії ФШУ і подаються на розгляд Виконкому ФШУ ( при незадовільному контрольному суддівстві пакет документів повертається кандидату і не приймається до розгляду протягом 1 року).
ПРИМІТКА:
- 2 суддівства в якості старшого арбітра змагань за календарем Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту чи Федерації шахів України прирівнюються до 1 суддівства в якості заступника головного судді (тільки один раз для національної категорії);
- тіж самі суддівства на першість області або м. Києва і м. Севастополя прирівнюються до 1 суддівства в якості заступника головного судді (тільки один раз для І категорії);
- усі норми на отримання звання повинні відрізнятися від використаних раніше та повинні бути виконані після присвоєння попереднього звання (категорії);
- у разі виникнення проблемних ситуацій з присвоєнням категорій "Арбітр ФІДЕ" та "міжнародний арбітр з шахів" кандидат повинен звернутися до колегії суддів Федерації шахів України або до віце-президента, який є куратором колегії суддів Федерації шахів України.
6.Права і обов’язки суддів з шахів.
6.1. Суддя з шахів має право:
6.1.1.Судити змагання рівня його категорії.
6.1.2. Проводити семінари та інструктажі за дорученням відповідних колегій суддів.
6.2. Суддя з шахів зобов’язаний:
6.2.1.Досконало знати правила ФІДЕ, суворо і об’єктивно застосовувати їх у процесі суддівства, сприяти проведенню змагань на високому організаційному рівні.
6.2.2. Постійно дбати про підвищення своєї суддівської кваліфікації, рівня підготовленості, передавати свої знання і досвід молодим суддям, брати активну участь в роботі колегії суддів і пропаганді спорту, в роботі семінарів з підготовки і підвищення кваліфікації суддів.
6.2.3. Виховувати толерантність, дисциплінованість, дотримання правил змагань учасниками, тренерами і представниками.
6.2.4. Бути прикладом дисциплінованості і організованості в ході проведення змагань, неупереджено та справедливо вирішувати спірні питання, не передбачені правилами, сумлінно ставитись до своїх обов’язків.
6.2.5. Виховувати спортсменів у дусі вимог моралі і етики.
7. Колегії суддів з шахів.
7.1.Колегії суддів з шахів створюються при радах колективів фізичної культури, правліннях шахових клубів, підприємствах, установах, навчальних закладах, спортивних школах, спортивних комітетах, військових частинах і з’єднаннях, ФСТ і відомчих фізкультурних організаціях за наявності в них не менше 10 суддів з шахів.
7.2.Колегія суддів з шахів повинна знаходитись на обліку у відповідній районній чи міській колегії суддів зі спорту.
7.3.Колегія суддів з шахів первинної фізкультурної організації очолюється президією у складі 3-5 чоловік, що обирається відкритим голосуванням 1 раз у 2 роки на загальних зборах суддів даної організації.
7.4.Районна і міська колегії суддів очолюються президіями в складі 5-7 чоловік, що обираються відкритим голосуванням 1 раз у 2 роки на загальних зборах суддів з шахів.
7.5.Президії колегій суддів всіх рівнів обирають із свого складу голову президії колегій суддів.
7.6.Президії Кримської республіканської, обласних і національної колегій суддів з шахів утворюються відповідними шаховими федераціями в складі від 7 до 15 чоловік строком на 4 роки. Головою президії колегії суддів обирається один із членів президії федерації, який готує склад президії колегії суддів для затвердження президією федерації. Президія колегії суддів створює постійні або тимчасові комісії із суддівського активу; навчально-методичну, організаційну, кваліфікаційну, по призначенню суддів на проведення змагань, пропаганди, з обліку та інші, в разі необхідності.
7.7.Склад комісій, їх рішення затверджуються президією колегії суддів.
8. Зміст роботи президії колегії судів:
8.1 Президія колегії судів:
8.1.1. Здійснює роботу щодо забезпечення підготовки і проведення змагань силами суддів, які об’єднанні в дану колегію.
8.1.2. Заслуховує звіти головних суддів про підсумки проведення змагань.
8.1.3. Здійснює інспектування підготовки і проведення змагань шляхом призначення інспекторів.
8.1.4. Організовує заходи по підвищенню культури проведення змагань, пропаганди спорту і роботі з глядачами.
8.1.5. Організовує вивчення практики застосування правил з шахів, обмін досвіду роботи суддівських колегій і провідних суддів.
8.1.6. Здійснює підготовку і підвищення кваліфікації суддівських кадрів шляхом організації семінарів, нарад, конференцій, консультацій, періодичного проведення атестації суддів, екзаменує на знання правил змагань, перегляд суддівства змагань, тощо.
8.1.7. Розглядає матеріали щодо присвоєння суддівських категорій, веде особистий облік роботи суддів.
8.1.8.Розглядає матеріали про зняття категорії суддям, які не виконують своїх обов’язків, або за скоєнні провини.
8.2. Президія колегії суддів у випадку невиконання своїх зобов’язань може бути достроково розпущена рішенням Федерації шахів України, при якій вона створена.
9. Квиток суддів:
9.1.Після присвоєння суддівської категорії відповідними фізкультурними організаціями видаються іменні квитки єдиного зразка.
Виконкому ФШУ
"23" січня 2010 року
П О Л О Ж Е Н Н Я
про суддів з шахів
1. Загальні положення.
1.1.Це положення розроблене відповідно до вимог Закону України "Про фізичну культуру і спорт”, Положення про Державний комітет України з питань фізичної культури і спорту та його наказів № 1007 від 30.06.2000р. і № 2195 від 01.09.2003р., Статуту Федерації шахів України та визначає умови і порядок присвоєння почесного спортивного звання "Суддя з шахів”.
1.2.Почесне спортивне звання "Суддя з шахів” (надалі звання) засновано з метою визнання особистих заслуг в шахах людей, які мають відповідну підготовку у виявленні висококваліфікованих спортсменів України на змаганнях різного рівня.
1.3.Суддівство шахових змагань є почесною і відповідальною громадською роботою, що виконується на добровільних засадах.
1.4.Суддями з шахів можуть бути громадяни України, які мають відповідну підготовку, та виявили бажання взяти участь у суддівстві змагань. До суддівської роботи залучаються спортсмени, фахівці і аматори шахів. Призначення суддів на змаганнях відповідного масштабу залежить від рівня їх підготовленості та здійснюється безпосередньо відповідними суддівськими колегіями.
1.5.Суддя з шахів повинен бути чесним і неупередженим під час суддівства змагань, бути прикладом для спортсменів і тренерів, дотримуватись правил змагань, постійно сприяти вихованню спортсменів, вести непримириму боротьбу зі всіма випадками недисциплінованості і грубості, нетактовності, порушенням правил змагань, активно сприяти пропаганді шахів.
2. Класифікація суддів з шахів.
2.1. Встановлюються такі категорії суддів з шахів
2.1.1. - юний суддя з шахів;
2.1.2. - суддя з шахів ІІІ категорії;
2.1.3. - суддя з шахів ІІ категорії;
2.1.4. - суддя з шахів І категорії;
2.1.5. – суддя національної категорії з шахів
3. Порядок присвоєння суддівських категорій.
3.1. Право присвоєння суддівських категорій надається:
3.1.1.«Юний суддя з шахів» – радам колективів фізичної культури загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних училищ, педагогічним радам СДЮШОР та ДЮСШ з шахів.
3.1.2.«Суддя з шахів ІІІ та ІІ категорії» – відділам з питань фізичної культури і спорту міських, у містах обласного підпорядкування, районних держадміністрацій, педагогічним радам галузевих вищих навчальних закладів.
3.1.3.«Суддя з шахів І категорії» – Виконкому Федерації шахів України за поданням колегії суддів України з шахів згідно та клопотанням обласних Федерацій шахів, Федерацій шахів м.м.Києва та Севастополя, Федерації шахів АР Крим..
3.1.4.«Суддя національної категорії з шахів» – Виконкому Федерації шахів України за поданням колегії суддів України з шахів та клопотанням обласних Федерацій шахів, Федерацій шахів м.м. Києва та Севастополя, Федерації шахів АР Крим.
3.1.5.«Суддя національної категорії з шахів» може бути рекомендований Федерацією шахів України за поданням колегії суддів Федерації шахів України до ФІДЕ для присвоєння звання «Арбітр ФІДЕ».
3.1.6.«Арбітр ФІДЕ» може бути рекомендований Федерацією шахів України за поданням колегії суддів Федерації шахів України до ФІДЕ для присвоєння звання «міжнародний арбітр з шахів».
3.1.7.Кандидатури осіб, поданих на присвоєння суддівських категорій, розглядаються відповідними колегіями суддів з шахів. Присвоєння суддівських категорій оформляється відповідними рішеннями. Для оформлення суддівських категорій подаються:
- для присвоєння категорій «Юний суддя з шахів», «Суддя з шахів ІІІ категорії», «Суддя з шахів ІІ категорії»: протокол кваліфікаційної комісії та рішення відповідної президії колегії суддів з шахів, 2 фотокартки розміром 3 х 4 см;
- для присвоєння категорій «Суддя з шахів І категорії» та «суддя національної категорії з шахів»: клопотання встановленого зразка, 2 фотокартки розміром 3 х 4 см, витяг з протоколу відповідних змагань, ксерокопія паспорта (сторінка з прізвищем, ім’ям та по-батькові), рішення президії колегії суддів Федерації шахів України;
- для присвоєння категорії "Арбітр ФІДЕ": 4 аплікації про турніри, що увійшли до переліку, клопотання обласної федерації шахів, рішення президії колегії суддів Федерації шахів України;
- для присвоєння категорії "міжнародний арбітр з шахів": копію сертифікату "Арбітра ФІДЕ", 4 аплікації про турніри, що увійшли до переліку, розгорнену рекомендацію з підписами 2 міжнародних арбітрів, що судили змагання разом з кандидатом. В ній повинні бути вказані посади, які може посідати кандидат, клопотання обласної федерації шахів, рішення президії колегії суддів Федерації шахів України.
4.Вимоги до присвоєння суддівських категорій.
4.1. Суддівські категорії присвоюються поступово за умов виконання таких вимог:
4.1.1.«Юний суддя з шахів» – особам (12-16 років), що прослухали суддівські семінари і склали іспит, мають стаж суддівства не менше 3-х змагань в колективі фізичної культури.
4.1.2.«Суддя з шахів ІІІ та ІІ категорії» – особам, що прослухали суддівські семінари і склали іспит, мають стаж суддівства не менше 1 року, досвід не менше 7 змагань (для кожної категорії) в колективах фізичної культури і спортивних клубах, на першості району, міста, в якості не нижче старшого судді або секретаря.
4.1.3.«Суддя з шахів І категорії»:
- тим, що мають категорію «Суддя з шахів ІІ категорії» і стаж суддівства не менше 2-х років після її присвоєння, стаж суддівства не менше 3-х змагань обласного і 4-х національного рівня в якості головного судді або заступника головного судді і головного секретаря (1 турнір) та в якості старшого судді (3 турніри), а також діючим суддям, що мають звання «Суддя республіканської категорії». Обов’язкова участь не менше, ніж у двох семінарах з підготовки «Суддів з шахів ІІ категорії», які проводяться за 40-годинною програмою: особисто провести в загальній складності не менше 8 годин занять програми семінару, взяти участь у національному семінарі суддів і скласти іспит колегії суддів Федерації шахів України та мати кваліфікацію не нижче першого розряду з шахів.
4.1.4.”Суддя національної категорії з шахів - тим, що мають І категорію і стаж суддівства не менше 3-х років після її присвоєння, а також тим діючим суддям, що мають звання «Суддя всесоюзної категорії»;
- тим, що мають практику суддівства не менше 7-ми змагань на першість області або м. Києва і м. Севастополя і 5-ти змагань, календаря Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту чи Федерації шахів України в якості головного судді, заступника головного судді, головного секретаря;
- необхідно взяти участь у 3-х семінарах з підготовки «Суддів з шахів І категорії», що проводяться за 40-годинною програмою. Особисто провести не менше 12 годин занять, брати участь у національному семінарі і здати екзамен колегії суддів Федерації шахів України та мати кваліфікацію не нижче кандидата в майстри спорту.
5. Вимоги для подання матеріалів на присвоєння звань «Арбітр ФІДЕ» та «міжнародний арбітр»
5.1. "Арбітр ФІДЕ":
- тим, що мають категорію "суддя національної категорії з шахів" і стаж суддівства не менше 2-х років після її присвоєння, практику суддівства у якості головного судді або його заступника не менше 3 міжнародних титульних або рейтингових турнірів, серед яких обов’язково мають бути турніри не менше двох типів: колові та за швейцарською системою, довідку про проходження семінару арбітрів ФІДЕ та успішну здачу іспитів. Рівень рейтингових турнірів повинен бути не нижчим за чемпіонат області, а один з турнірів повинен бути виїзним змаганням календаря змагань ФШУ або календарного плану ФІДЕ. Усі норми на звання арбітра ФІДЕ повинні відрізнятися від норм, використаних на звання «Суддя національної категорії з шахів» та повинні бути виконані після присвоєння цього звання;
- кандидат повинен знати Правила ФІДЕ, вміти робити жеребкування на комп’ютері ( у разі потреби здійснювати жеребкування у ручному режимі) і працювати з електронними шаховими годинниками різних типів та різних систем;
- знання ( в межах необхідного шахового мінімуму) однієї іноземної мови ФІДЕ.
Після розгляду наданих документів колегія суддів ФШУ може ухвалити рішення про направлення документів до ФІДЕ або призначити кандидата на контрольне суддівство міжнародного змагання календаря змагань ФШУ. За підсумками контрольного суддівства документи затверджуються колегією суддів ФШУ і надаються на розгляд Виконкому ФШУ (при незадовільному контрольному суддівстві пакет документів повертається кандидату і не приймається до розгляду протягом 1 року).
5.2. "Міжнародний арбітр з шахів":
- тим, що мають категорію "Арбітр ФІДЕ" і стаж суддівства не менше 3-х років після її присвоєння, практику суддівства 4 міжнародних титульних турнірів у якості головного судді або його заступника. У переліку мають бути турніри двох типів: колові та за швейцарською системою. Усі норми на звання міжнародного арбітра повинні відрізнятися від норм, використаних на звання арбітра ФІДЕ та повинні бути виконані після присвоєння звання арбітра ФІДЕ. Мінімум 2 аплікації повинні бути підписані різними головними суддями;
- продемонструвати вміння вирішувати з гравцями виникаючі проблеми на англійській мові та знання шахових термінів в інших офіційних мовах ФІДЕ.
Після розгляду наданих документів колегія суддів ФШУ може ухвалити рішення про направлення документів до ФІДЕ або призначити кандидата на контрольне суддівство міжнародного змагання календаря змагань ФШУ. За підсумками контрольного суддівства документи затверджуються головою суддвської колегії ФШУ і подаються на розгляд Виконкому ФШУ ( при незадовільному контрольному суддівстві пакет документів повертається кандидату і не приймається до розгляду протягом 1 року).
ПРИМІТКА:
- 2 суддівства в якості старшого арбітра змагань за календарем Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту чи Федерації шахів України прирівнюються до 1 суддівства в якості заступника головного судді (тільки один раз для національної категорії);
- тіж самі суддівства на першість області або м. Києва і м. Севастополя прирівнюються до 1 суддівства в якості заступника головного судді (тільки один раз для І категорії);
- усі норми на отримання звання повинні відрізнятися від використаних раніше та повинні бути виконані після присвоєння попереднього звання (категорії);
- у разі виникнення проблемних ситуацій з присвоєнням категорій "Арбітр ФІДЕ" та "міжнародний арбітр з шахів" кандидат повинен звернутися до колегії суддів Федерації шахів України або до віце-президента, який є куратором колегії суддів Федерації шахів України.
6.Права і обов’язки суддів з шахів.
6.1. Суддя з шахів має право:
6.1.1.Судити змагання рівня його категорії.
6.1.2. Проводити семінари та інструктажі за дорученням відповідних колегій суддів.
6.2. Суддя з шахів зобов’язаний:
6.2.1.Досконало знати правила ФІДЕ, суворо і об’єктивно застосовувати їх у процесі суддівства, сприяти проведенню змагань на високому організаційному рівні.
6.2.2. Постійно дбати про підвищення своєї суддівської кваліфікації, рівня підготовленості, передавати свої знання і досвід молодим суддям, брати активну участь в роботі колегії суддів і пропаганді спорту, в роботі семінарів з підготовки і підвищення кваліфікації суддів.
6.2.3. Виховувати толерантність, дисциплінованість, дотримання правил змагань учасниками, тренерами і представниками.
6.2.4. Бути прикладом дисциплінованості і організованості в ході проведення змагань, неупереджено та справедливо вирішувати спірні питання, не передбачені правилами, сумлінно ставитись до своїх обов’язків.
6.2.5. Виховувати спортсменів у дусі вимог моралі і етики.
7. Колегії суддів з шахів.
7.1.Колегії суддів з шахів створюються при радах колективів фізичної культури, правліннях шахових клубів, підприємствах, установах, навчальних закладах, спортивних школах, спортивних комітетах, військових частинах і з’єднаннях, ФСТ і відомчих фізкультурних організаціях за наявності в них не менше 10 суддів з шахів.
7.2.Колегія суддів з шахів повинна знаходитись на обліку у відповідній районній чи міській колегії суддів зі спорту.
7.3.Колегія суддів з шахів первинної фізкультурної організації очолюється президією у складі 3-5 чоловік, що обирається відкритим голосуванням 1 раз у 2 роки на загальних зборах суддів даної організації.
7.4.Районна і міська колегії суддів очолюються президіями в складі 5-7 чоловік, що обираються відкритим голосуванням 1 раз у 2 роки на загальних зборах суддів з шахів.
7.5.Президії колегій суддів всіх рівнів обирають із свого складу голову президії колегій суддів.
7.6.Президії Кримської республіканської, обласних і національної колегій суддів з шахів утворюються відповідними шаховими федераціями в складі від 7 до 15 чоловік строком на 4 роки. Головою президії колегії суддів обирається один із членів президії федерації, який готує склад президії колегії суддів для затвердження президією федерації. Президія колегії суддів створює постійні або тимчасові комісії із суддівського активу; навчально-методичну, організаційну, кваліфікаційну, по призначенню суддів на проведення змагань, пропаганди, з обліку та інші, в разі необхідності.
7.7.Склад комісій, їх рішення затверджуються президією колегії суддів.
8. Зміст роботи президії колегії судів:
8.1 Президія колегії судів:
8.1.1. Здійснює роботу щодо забезпечення підготовки і проведення змагань силами суддів, які об’єднанні в дану колегію.
8.1.2. Заслуховує звіти головних суддів про підсумки проведення змагань.
8.1.3. Здійснює інспектування підготовки і проведення змагань шляхом призначення інспекторів.
8.1.4. Організовує заходи по підвищенню культури проведення змагань, пропаганди спорту і роботі з глядачами.
8.1.5. Організовує вивчення практики застосування правил з шахів, обмін досвіду роботи суддівських колегій і провідних суддів.
8.1.6. Здійснює підготовку і підвищення кваліфікації суддівських кадрів шляхом організації семінарів, нарад, конференцій, консультацій, періодичного проведення атестації суддів, екзаменує на знання правил змагань, перегляд суддівства змагань, тощо.
8.1.7. Розглядає матеріали щодо присвоєння суддівських категорій, веде особистий облік роботи суддів.
8.1.8.Розглядає матеріали про зняття категорії суддям, які не виконують своїх обов’язків, або за скоєнні провини.
8.2. Президія колегії суддів у випадку невиконання своїх зобов’язань може бути достроково розпущена рішенням Федерації шахів України, при якій вона створена.
9. Квиток суддів:
9.1.Після присвоєння суддівської категорії відповідними фізкультурними організаціями видаються іменні квитки єдиного зразка.
За матеріалами ФШУ, сайт www.ukrchess.org.ua